Kopírování a právo III. – celková rekapitulace

Článek se snaží jednoduchou formou nalézt odpověď na otázky související s pořizováním kopií vybraných autorských děl (zejména pak hudby, filmů, počítačových programů, apod.), a to zejména prostřednictvím CD/DVD nosičů.

Článek se snaží jednoduchou formou nalézt odpověď na otázky související s pořizováním kopií vybraných autorských děl (zejména pak hudby, filmů, počítačových programů, apod.), a to zejména prostřednictvím CD/DVD nosičů. Stranou nezůstávají ani otázky dalšího šíření (např. půjčování) těchto kopií či převádění autorských děl do jiných formátů (např. DVD do DivX, BMP do GIF, apod.). Vzhledem k dílům předchozím, je zde kladen důraz zejména na srozumitelnost a rekapitulaci většiny souvisejících otázek.

Ve snaze vytvořit jakousi obdobu FAQ v oblasti autorskoprávní, jakož i snaze neplést čtenářům hlavu některými spornými výklady (kterých je v této oblasti, vzhledem k relativně novému znění AutZ, nemálo), obsahuje článek určitá zjednodušení (např. pojem „běžný uživatel“, apod.). V tomto ohledu je třeba doufat, že to nebude výrazně na úkor přesnosti.

Ještě malá poznámka k porušování autorského práva

Asi nemá větší význam zde připomínat, že porušování autorského práva (přesněji také práv souvisejících, včetně práva k databázi) může mít jak občansko-právní (obchodně-právní), tak i trestně-právní důsledky. V případě některých méně závažných provinění pak i důsledky správně-právní (půjde o přestupek).

K samotné občanskoprávní odpovědnosti, resp. obchodněprávní v zásadě postačuje jakékoliv porušení normy AutZ; pokud tedy dojde k porušení sebemenšího ustanovení AutZ, je dán důvod k náhradě škody, resp. pro vydání bezdůvodného obohacení. Vzhledem ke skutečnosti, že AutZ je jednou z nejčastěji porušovaných norem na Internetu, lze však jen sotva předpokládat, že budou podávány žaloby na všechny jeho narušitele; takové jednání by bylo ze strany nositelů těchto práv velmi neefektivní – lze tedy zakončit, že v případě běžného uživatele může platit (byť vždy nemusí) zásada že pokud není žalobce, není ani soudce.

V případě trestněprávní odpovědnosti je však třeba být podstatně opatrnější. Trestného činu porušování autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi podle § 152 TrZ se dopustí ten, „kdo neoprávněně zasáhne do zákonem chráněných práv k autorskému dílu, uměleckému výkonu, zvukovému či zvukově obrazovému záznamu, rozhlasovému nebo televiznímu vysílání nebo databázi.“. Znakem skutkové podstaty tohoto trestného činu dle § 152 odst.1 není vznik majetkové škody[1] (ta má pouze vliv na stupeň společenské nebezpečnosti). V tomto ohledu je třeba říci, že orgány činné v trestním řízení podobné delikty v současné době již stíhají a to bez ohledu na to, zda se tím pachatel obohatil či nikoliv!

V souvislosti s odpovědností správně-právní, je třeba říci, že v některých méně závažnějších porušeních AutZ (nízký stupeň nebezpečnosti tohoto jednání pro společnost nebo nedostatku úmyslu) může jít o přestupek podle § 32 odst. 1 písm. b) zákona č. 200/1990 Sb. o přestupcích v platném znění.“[2]

Konkrétní hranici určující závažnost porušení není jednoduché určit. Na jedné straně lze říci, že ze striktně právního hlediska patrně půjde o porušení AutZ i v tom případě, že bude váš Walkman v metru vyhrávat příliš hlasitě; sotva Vás však bude někdo žalovat. V případě těch závažnějších porušení (jako např. úmyslné užívání různých peer to peer sítí k neoprávněné distribuci autorských děl nebo prostě sdělování děl veřejnosti pomocí www stránek) již spory o zjevnou nelegálnost asi nebudou (otázka může být, zda půjde již o trestný čin či jen o přestupek). Hranici by měla ukázat soudní praxe (judikatura), které je v tomto ohledu (bohužel?) jen velmi poskromnu.

Pořizování rozmnoženin (napodobenin) obsahu nosičů záznamu obecně (CD/DVD/VHS, apod.) – lze vůbec pořizovat kopie autorských děl?

Nepochybně ANO, § 30 AutZ dovoluje pro svou osobní potřebu zhotovit záznam, rozmnoženinu nebo napodobeninu díla (pokud však jde o rozmnoženinu či napodobeninu díla výtvarného, musí být jako taková zřetelně označena) bez souhlasu autora, a to tak, že stanoví, že ten, kdo toto učiní, nezasahuje do prává autorského (nejde tedy o výslovné právo na kopii, ale pouze o jakési „právo na kopii“ z textu AutZ nepřímo dovoditelné !). Za osobní potřebu lze považovat výlučně užití pro potřebu fyzické osoby.

V případě převádění (kopírování) těchto autorských děl do jiných formátů (např. DVD do DivX, BMP do GIF, apod.) je třeba podotknout, že rovněž nejde o nic protiprávního (to platí pochopitelně i pro další související otázky – viz. níže).

Uvedené však neplatí pro zhotovení rozmnoženiny počítačového programu či elektronické databáze. CD/DVD záznamy jejichž obsahem je zejména audio (např. MP3 soubory, apod.), video či text, tak mohou být pro osobní potřebu bez jakýchkoliv problémů kopírovány.

Pořizování rozmnoženin (napodobenin) obsahu chráněných nosiču záznamu (CD/DVD) – mohu kopírovat chráněné nosiče záznamu?

V zásadě NE, chráněné nosiče záznamu kopírovat nelze. Muselo by totiž dojít k obejití jejich ochrany, a to zejména formou užití prostředků k jejich odstranění, což je zakázáno. Dle § 43 AutZ, je zakázáno „vyvíjení, výroba, nabízení k prodeji, pronájem nebo půjčení, dovoz, šíření nebo využívání pro dosažení majetkového prospěchu poskytováním služeb nebo jiným způsobem pomůcky zamýšlené k odstranění, vyřazení z provozu nebo omezení funkčnosti technických zařízení nebo jiných prostředků k ochraně práv“. Za jiné prostředky se považují jakýkoli postup, výrobek nebo součástka vložené do postupu, přístroje nebo výrobku, jež mají předcházet, omezit nebo zabránit neoprávněnému zásahu do práva autorského k dílu, které je zpřístupňováno jen s použitím kódu nebo jiným způsobem umožňujícím odkódování. Z autorského zákona tedy jasně vyplývá, že užívání takovýchto prostředků či pomůcek (jako je např. program DeCSS) je protiprávní.

Podotýkám, že dle mého soudu zde lze jen sotva argumentovat výše zmíněným „právem na kopii“, které je (zdánlivě) s tímto ustanovením v rozporu (nestojí zde proti sobě totiž dvě rovnocenná ustanovení – ale výslovný zákaz proti nepřímo dovoditelnému „právu“ :(

Pořizování rozmnoženin (napodobenin) rozhlasového a televizního vysílání – lze nahrávat takovýto záznam?

V zásadě ANO, ale pouze pro osobní potřebu. (viz. kapitola č.3). O poznání složitější situace je v případě chráněného (tzv. kódovaného) televizního, resp. rozhlasového vysílání – zde platí obdobné argumenty jako v kapitola č.4. (pořizování rozmnoženin (napodobenin) obsahu chráněných nosiču záznamu (CD/DVD))

Pořizování rozmnoženin (napodobenin) autorských děl z Internetu – mohu legálně stahovat datové soubory (MP3, MPEG, DivX apod.) z Internetu?

ANO, opět ale pouze pro osobní potřebu. (viz. kapitola č. 3). Takto však nelze legálně stahovat počítačové programy (viz. výše). Vzhledem k podstatně širší problematice (volná díla, linking, frameing, apod) doporučuji zájemcům knihu Internet a autorské právo, Jiří Čermak, Linde 2001.

Pořizování rozmnoženin (napodobenin) vlastních nosičů záznamu (CD/DVD/VHS …) – mohu si zálohovat vlastní CD/DVD?

Pro osobní potřebu ANO (viz. argumenty kapitoly č.3). V případě počítačových programů nelze realizovat tzv. „právo na kopii“ (viz výše), oprávněnému uživateli je ale dovoleno, aby si zhotovil záložní rozmnoženinu počítačového programu, je-li to potřebné pro jeho užívání (§ 66 odst 1. písm. a) AutZ).

Půjčování rozmnoženin (napodobenin) vlastních nosičů záznamu – mohu půjčit kamarádovi bezúplatně své CD/DVD/VHS?

Dle mého soudu ANO, osobně však dodávám, že najít pro toto jasnou zákonnou oporu není nikterak jednoduché. AutZ sice upravuje půjčování autorských děl (§ 16), avšak toto ustanovení upravuje pouze zpřístupňování díla zařízením přístupným veřejnosti nikoli za účelem přímého nebo nepřímého hospodářského nebo obchodního prospěchu poskytnutím originálu nebo rozmnoženiny díla k dočasné osobní potřebě a nevztahuje se tedy na běžné soukromé půjčování. Výslovné ustanovení zakazující tuto formu bezúplatného půjčování AutZ neobsahuje.

Pořizování rozmnoženin (napodobenin) půjčených nosičů záznamu (CD/DVD/VHS…) – mohu si udělat kopii půjčeného nosiče záznamu?

ANO, ale opět pouze pro osobní potřebu. Opět podotýkám, že toto se nevztahuje na počítačové programy (viz. výše)


[1] Poškozenému (autoru, výrobci či vydavateli, popř. producentovi či držiteli) tedy nevzniká přímo majetková škoda, ale spíše tzv. morální škoda, neboť tu jde o ochranu nehmotné oblasti, např. u zvukového záznamu příp. počítačového programu splňujícího znaky autorského díla dle AutZ.Tyto oprávněné subjekty pak mají v trestním řízení práva poškozeného uvedená v ustanovení § 43 odst. 1 TrŘ

[2] Rozsudek Vrchního soudu v Praze ze dne 26. února 1993 sp. zn. 5 Tz 130/92

 

JUDr. Ján Matejka je vědeckým pracovníkem Ústavu státu a práva AV ČR a učitelem na Právnické fakultě ZČU v Plzni, kde je garantem předmětu „Internetové a počítačové právo“. Je rovněž prezidentem Společnosti pro právo informačních technologií (SPIT), která mimo jiné provozuje stránky www.itpravo.cz. www.ITpravo.cz - Denní zpravodajství ze světa internetového a počítačového práva. Stránky se zabývají zejména problematikou práva informačních technologií a informačních systémů, jakož i řadou dalších právních aspektů souvisejících s informačními technologiemi a systémy.
Diskuze (101) Další článek: Budou dva různé typy základních desek pro Pentium 4

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,