Test HP Envy 13: tenký výkon na cesty

  • Čistokrevný notebook pro práci na cestách
  • Vysoké rozlišení a Core i5
  • Horší úhel rozevření lesklého displeje

Envy 13 od HP překvapí zejména dostupnou kvalitou. Extrémně tenké kovové notebooky s výkonnými procesory a jemným displejem nebývají levné, HP si ale za tento notebook řekne necelých 24 tisíc. Nejedná se o žádný hybrid, dva v jednom, nebo překlápěcí styl s dotykovým displejem. Snaží se být prostě notebookem a popravdě se mu to daří.

Na první pohled se ale nejedná o tuctový notebook. Při tloušťce 12,9 mm a hmotností málo přes 1,2 kila si přímo říká o časté přenášení. Kov pak chrání všechny části notebooku a zajišťuje pevnou konstrukci odolávající ohýbání.

E1.JPGE10.JPGE11.JPG
Při otevření se zadní strana notebooku mírně nadzvedne. Mezi konektory ještě USB-C nenajdete

Displej s úhlopříčkou 13,3" se otevírá v menším úhlu 128 stupňů, stačilo by přitom jen pár navíc. Provedení kloubu po otevření displeje mírně nadzvedne zadní část pro pohodlnější psaní a lepší chlazení. Sice to vypadá elegantně a samotný kloub neuvidíte, ale raději bych uvítal větší úhel rozevření. Displej není dotykový, ale bohužel je stále lesklý. Aspoň že IPS panel nabídne výborné pozorovací úhly. U notebooků slaví matné displeje návrat, bohužel tady jsou lesklé obě provedení displeje. Buď testované s jemným rozlišením 3200 × 1800 nebo tradiční Full HD. Jemnější rozlišení už od Windows 10 není zdrojem problémů v systému, ale stále klade vyšší nároky na spotřebu energie a výkon systému. Osobně bych se spokojil i s Full HD verzí.

E3.JPGE5.JPGE6.JPG
Klávesnice má příjemné rozložení ale chybně popsaný pravý Ctrl. O doladění zvuku se postaral Bang & Olufsen a softwarem se snaží plést poslouchatelný bič.

Klávesnice se řadí k těm zdařilejším pro dlouhodobé psaní. Stříbrné provedení, kde tmavými písmenky svítí podsvícení, není určené pro trvale zapnuté podsvícení, v šeru to ale už nevadí. Podsvícení ale není rovnoměrné, ztrácí se zejména horní řada popisků na tlačítkách. Kupodivu ale v HP provedli botu s klávesou zpětného lomítka vedle pravého Altu. Chová se totiž jako normální Ctrl, popisek je na něm tedy špatně. Vedle klávesnice je i čtečka otisků prstů, abyste si nemuseli pamatovat dlouhá hesla.

E2.JPGE7.JPGE9.JPG
Dva vnitřní ventilátory běží neustále a notebook je tak mírně slyšet. Displej s vysokým rozlišením je bohužel lesklý. Kov chrání všechny plochy notebooku.

HP u svých notebooků používá extrémně široké touchpady a ani Envy není výjimkou. Pohodlný touchpad podporuje všechna gesta a stisknout jde v celé ploše. Díky detekci dlaně nevadí velké rozměry ani při psaní na klávesnici.

O doladění zvuku se tu postarala značka Bang & Olufsen. Samotné reproduktory po stranách klávesnice hrají nevýrazně, softwarové doladění je ale posouvá na poslouchatelnou kvalitu. Mezi tenkými notebooky se díky tomu řadí k těm lepším. Spolupráce s B&O by měla přejít i do návrhu hardwaru, v letošním roce by se tedy mohl zvuk u novinek ještě zlepšit.

Naměřili jsme

3D Mark
envycdm.PNG
Fire Strike 739
Sky Diver 3131
Cloud Gate 5413
Ice Storm 50452
PC Mark 8
standard 2116
OpenCL 2687
Výdrž
HD film 6:30
psaní textů 8:40

Z hlediska konektorů nejede Envy 13 na vlně módních trendů. Není tu USB typu C, ale tři plnohodnotné USB 3 porty a klasický HDMI výstup. Konektor pro drátovou síť by se sem již nevešel, dvoupásmová Wi-Fi standardu 802.11ac je dostatečnou náhradou. Čtečka SD karet spolkne celou SD kartu, což u malých notebooků rozhodně často nevidíme.

E8.JPGHP Envy 13

Intel Core i5-6200U, 2,3 GHz (2,8 GHz s Turbo Boost)
Intel HD Graphics 520
8 192 MB DDR3L-1600
256 GB SSD Samsung PM851
13,3", 3 200 × 1 800 px, IPS, lesklý,
Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.0
3× USB 3.0, HDMI, audio vstup/výstup, čtečka SD/SDHC/SDXC
327 × 12,9 × 226 mm
1,237 kg
zabudovaná Li-ion (44,1 Wh)
Windows 10 Home 64b

23 990 Kč
Envy 13-d006 (T8T22EA)

Pro podobně tenké notebooky vyrobil Intel procesory Core M, HP ale netroškařilo a dovnitř dalo pořádné procesory Core i. Zde je Core i5 6200U s grafikou HD520 a kvůli jemnému rozlišení displeje bych ani nic slabšího nechtěl.

Výkonný procesor v těsném těle na druhou stranu znamená náročnější chlazení. Dva ventilátory se uvnitř nikdy nezastaví a při dlouhodobější zátěži se začne část nad klávesnicí hodně zahřívat. Pak se i mírně sníží výkon počítače. I s tímto zpomalením je to ale pořád lepší než při použití procesorů Core M.

Kvůli tenkému tělu je uvnitř jen 44Wh akumulátor, ale výdrž šest a půl hodiny filmů nebo osm a třičtvrtě hodiny psaní textů se řadí k lepšímu průměru.

Na HP Envy 13 se mi nejvíce líbí, že po dlouhé době tu mám poctivý tradiční notebook pro práci a časté přenášení. Za exkluzivní tenký styl a malou hmotnost se tu zbytečně nepřiplácí a současně výkon je díky Core i5 a SSD dostatečný. Jen se mi nelíbí malý úhel rozevření displeje a to že je lesklý.

Diskuze (19) Další článek: Google prý vyvíjí vlastní brýle pro mobilní virtuální realitu s vlastním hardwarem

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,